Nejčtenější články
- Jižní Čechy
- Úprava Canon 350D - chlazení peltierovým článkem a amp-off modifikace
- Programovatelný časovač
- Oprava Fujifilm S3Pro
- Upravená chlazená TV kamera
- Hlavní nádraží v Praze
- Zábřeh na Moravě
- Světelné znečištění v ČR
- Nádraží v Šumperku
- Webkamera
- Řízení montáže S-W SynScan z PC
- Jeseníky
- Architektura
- Modrý filtr
- Rešovské vodopády
- Ostatní noční foto
- Automatické sledování satelitů
- Noční Šumperk
- Lokomotivní depo a nádraží Šumperk
- Kladno
- Noční Praha
- Meopta Stigmar TVX 50/0,75
- Test M42 objektivů na S3Pro
- Noční krajina
- NaVyBat
Hledání
Přihlašte se
Detektor blesků |
![]() |
![]() |
![]() |
Fotit blesky a bouřky pomocí dlouhé expozice, kdy je šance, že se blesk chytí do snímku, je sice dobrá metoda, ale v praxi jsem měl většinou smůlu v tom, že se blýskalo tak málo, že z cca 100 snímků byl blesk na tak 5-10 snímcích. Což je pruda, kdo se s tím pak má zpracovávat, atd. Tak jsem si postavil detektor blesků ke spouštění expozice pouze v případě, že se v zorném poli blesk opravdu objeví. Zařízení je velmi jednoduché, je to "klasická" analogovka s operačními zesilovači a klopným obvodem. Signál pak pokračuje zase přes malý kondenzátor do druhého OZ, který funguje jako filtr horní propust pro propuštění jen rychlých dějů a pokračuje do třetího OZ, který slouží jako komparátor s nastavitelnou úrovní pro změnu citlivosti zařízení v závislosti na okolním osvětlení. Původně jsem si říkal, že dám ještě jeden fototranzistor s difúzní krytkou pro snímání okolního osvětlení, ale pak jsem se na to vytento a dal jsem tam prostě potenciometr (a.k.a. pocemtyvolemetr2). Jako OZ jsem použil čtyřnásobný "klasický" LM324, kde ještě jeden OZ zůstává nevyužitý. No, využití se hned našlo :-). Použitý fototranzistor TEPT5600 má UCEMAX=6V, tak je v obvodu napěťový dělič ze dvou odporů na polovinu napájecího napětí (a.k.a. nadesetí3) - k napájení jsem zvolil dva Li-Pol články v sérii, vykuchané z baterie pro terminál MC3000, a za děličem je poslední OZ zapojený jako napěťový sledovač. Výstup komparátoru je přiveden na vstup NE555, který je zapojen jako monostabilní klopný obvod (délka pulsu asi 0,3s, odpory a kondenzátory jsem dal tak nějak od oka, něco kolem 1,3M odpor tvořený dvěma odpory v sérii). Výstup NE555 spíná tranzistor, který sepne proud do optočlenu, na jehož výstupu je kabel pro externí spoušť fotoaparátu. Zapojení kupodivu fungovalo na první zapnutí. To je většinou neklamná známka hrozícího průseru apokalyptických rozměrů, nicméně zatím vše funguje jak má, ani jsem omylem něco nezkratoval nebo tak něco :-). Zapojil jsem na výstup optočlenu paralelně zaostřovací a spouštěcí vstup S3Pro, ale nic se nedělo. Říkám si: áááá, je zde onen zmíněný průser. Ale ukázalo se, že když na optočlen dám jen samotný zaostřovací, nebo jen spouštěcí vstup, tak to funguje. Tak jsem si řekl, že to je jedno, že stejně při focení blesků člověk ostří ručně, tak jsem ucvakl vodič pro zaostřování a nechal to. Vzhledem k uvedenému jsem ani nepátral, zda to nezvládne S3Pro, nebo to neutáhne optočlen, např. že do LED v optočlenu jde malý proud.
Zařízení v klidovém stavu odebírá 2,5mA, při sepnutí krátkodobě cca 30mA. Při napájení baterií 7,2V 1350mAh se tedy dá předpokládat dostatečná výdrž.
Po zapnutí v klidovém stavu svítí červená LED (slabě, malý proud), při sepnutí výstupu se rozsvítí na dobu danou NE555 zelená LED.
Zařízení i vidí (díky tomu, že použitý monostabilní klopný obvod je retriggerovatelný) blikání zářivek - po namíření na zářivku zelená LED trvale svítí a jsou vidět rychlé změny jejího jasu.
Test citlivosti jsem provedl tak, že jsem nastavil maximální citlivost, zařízení položil na stůl, fototranzistor zastínil rukou. Stál jsem za židlí s vysokým plným opěradlem, ve druhé ruce jsem měl blesk Sigma EF-500DG SUPER nastavený na minimální výkon (1/128) a blikl jsem s ním do země. Zelená LED neklamně signalizovala zachycení záblesku :-)
Ještě mě napadlo další zajímavé využití, místo fototranzistoru dát na vstup mikrofon a využít zařízení pro snímkování událostí generujících zvuk, např. prasknutí balónku apod. :-)
Zde fotky ze stavby - nelekněte se, jsem na to šel metodou hlavně se s tím nes.at, dal jsem to na univerzální PCB a hotovo :-)
Po zapojení, před prvním zapnutím:
Detail baterie:
Strana spojů, připravte si blicí pytlíky :-):
Zapnutý stav:
Detekce záblesku:
Detail fototranzistoru:
Ořízlá destička:
Ještě jeden nechutný detail:
Již v krabičce (na krabičku zespodu přijde destička, aby bylo možné detektor zasunout do sáněk blesku a tím koukal stejně jak objektiv fotoaparátu):
Vpravo je slabě vidět díra na kabel (jako zdroj kabelu, neb S3Pro má šílený Nikon šroubovací konektor jsem použil kabelovou spoušť z ebaye asi za 4EUR):
1,2,3 - jak říkával můj učitel el. měření na SPŠE Ječná p. Vokurka :-) |