Iridium 22.4.2011 PDF Print E-mail

Záblesk Iridia ze 22.4.2011.

 

 

22.4.2011 ve 21:37:44 nastalo maximum záblesku Iridia 55 (mag. -2). Záblesk měl azimut 353° a výšku pouhých 16°. Vzhledem k nízké výšce nad obzorem jsem pro Fuji S3Pro zvolil objektiv Nikon 70-300/4-5,6 nastavený na 70mm (nepoužil jsem menší a lehčí 28-80, protože při 70mm má horší světelnost). Expoziční čas 2:30, ISO400 a f/4,8.

Nejprve jsem na foťáku zepředu přepnul přepínač automatického zaostřování na AF-S (tedy, myslel jsem si to). Proč to píšu? Protože :-) Tedy, jde o to, že Nikony mají v těle zaostřovací motorek, který pohybuje ostřícím mechanismem v objektivu. Tento přepínač je proto zároveň i mechanický, kdy v poloze MF zasune hřídelku ostření do těla foťáku. Přepínač je umístěn zepředu vedle bajonetu pro objektiv a jde poměrně ztuha, ale jak už se hne, jde najednou poměrně lehce a občas se mi stane, že jednu polohu přeskočí.

Proto se mi stalo (a nevěděl jsem o tom, protože byla tma a na předek foťáku jsem navíc stekjně nekoukal), že místo na AF-S přepínač skočil na AF-C. Tak jsem zaostřil na vzdálenou lampu na obzoru, přepnul přepínač o jednu polohu zpět, jenže místo MF, jak jsem si myslel, se nastavil na AF-S. Nastavil jsem kompozici pro focení záblesku, ve snímku byla pouze horní část kvetoucího stromu (výsledek měl být složenina více snímků do jednoho).

Zbývala asi minuta do záblesku, na časovačí jsem stiskl spoušťěcí tlačítko a místo klapnutí zrcátka se ozvalo zabzučení objektivu ostřícího sem a tam. Lekl jsem se, bleskově povolil stativovou hlavu, namířil na lampu, zaostřil, přepnul přepínač už skutečně na MF a okamžitě zpátky k místu, kde měl být záblesk. Bohužel jsem v rychlosti nechal foťák moc nízko, tak záblesk vychází z horní hrany snímku.

 

iridium.jpg

 
Jsi návštěvník číslo [CNW:Counter]

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko