Nejčtenější články
- Jižní Čechy
- Programovatelný časovač
- Upravená chlazená TV kamera
- Úprava Canon 350D - chlazení peltierovým článkem a amp-off modifikace
- Oprava Fujifilm S3Pro
- Nádraží v Šumperku
- Webkamera
- Jeseníky
- Světelné znečištění v ČR
- Řízení montáže S-W SynScan z PC
- Rešovské vodopády
- Hlavní nádraží v Praze
- Noční krajina
- Star trails
- Zábřeh na Moravě
- Satelitní přijímač meteosnímků
- Architektura
- Automatické sledování satelitů
- Modrý filtr
- Test M42 objektivů na S3Pro
- Ostatní noční foto
- Lokomotivní depo a nádraží Šumperk
- NaVyBat
- Soligor 300/5,5
- Mlhoviny
Hledání
Přihlašte se
Oprava Fujifilm S3Pro |
Page 1 of 2 Příběh začíná v noci začátkem srpna 2007. Byl jsem s kamarádem fotit noční fotky a někde na Šumpersku (Jakubovice) jsme zastavili na kopci a fotili vysílač pro mobilní telefony, nad kterým svítil Měsíc. No, foťák byl na stativu, běžela multiexpozice (zvláštnost Fuji S3Pro, který to umí snad jako jediný digitální foťák a jako jediný má možnost použití klasické drátové spouště).
Zde je poslední vyfocený snímek (na klik větší):
Expozice byla spuštěna právě drátovou spouští, což se stalo osudným. Stativ stál na kraji silnice, najednou z druhé strany projižděl nějaký blbec, který jel protisměrem až na krajnici, škrtnul o stativ, ten se i s S3Pro poroučel k zemi. Následovalo křupnutí a oslnivý záblesk (jak kdyby ve foťáku byl self-destruct mechanismus s malou atomovkou ;-)). Po zvednutí foťáku bylo vidět co se stalo - drátová spoušť vylomila tlačítko a v DC-DC zdroji se ulomil kus feritového jádra cívky. Zevnitř byl cítit klasický smrad elektronické smrti - vypálené integrované obvody a po zapnutí se akorát na horním displeji rozsvítily náhodně některé segmenty. Objektiv Nikkor 50/1,4 kupodivu přežil...
Takto vypadal foťák po rozebrání...
Zadní kryt s deskou s procesorem pro displeje a tlačítka:
Hlavní deska:
Odklopená hlavní deska, je na ní vidět 128MB paměti a je vidět deska se SuperCCD:
SuperCCD deska, jsou vidět CCD budiče a AD převodník:
Zde je vidět vlastní snímač pod UVIR cut filtrem:
Zde je vidět poškození, úplně vylomená spoušť a vlevo od ovládacího kolečka vnitřnosti cívky, které chybí kus feritu:
R.I.P. (zde to není rest in peace, ale rest in pieces :-)):
Obrat nastal teď v lednu, kdy mi kamarád mršinu S3Pro věnoval k dalšímu výzkumu. Ze schématu jsem zjistil, že na spodní desce Fuji je samostatný zdroj 6V pro motory foťáku (S3Pro jsou digitální vnitřnosti Fuji nacpané do Nikonu F80 a foto část komunikuje se snímací částí pomocí diagnostického konektoru na hlavní "desce" Nikonu, Fuji pouze přidal jeden páskový vodič). Ve zdroji 6V byl úplně shořelý tantalový kondenzátor na výstupu (tak, že tvořil zkrat) a spálená SMD pojistka. Tak jsem kondenzátor odpájel a místo pojistky dal tenoučký drátek. Foťák ovšem stejně nefungoval. Začal jsem zkoumat Nikon část, konkrétně DC-DC zdroj, kde jsem už dříve slepil jádro cívky. Zjistil jsem prošvihnutou diodu, ale ani po výměně se nic nestalo. No, doslova, už nebyly ani ty náhodné segmenty na displeji. Před i po se pouze rozsvítil displej na matnici, který zobrazuje zaostřovací body. Pak jsem měřením zjistil, že po zapnutí hrozně spadne napětí baterek a že topí power drive board v Nikonu. Tak jsem ji vyndal (ze spodní strany jsou na ní budiče motoru). Jeden budič byl úplně vystřelený, v pouzdru byl kráter o průměru celého obvodu a druhý budič hrozně topil. Tak jsem je vypájel, ale stejně to nepomohlo. Nyní bylo jasné, co se při pádu stalo - mezi DC-DC zdrojem a power drive deskou je malá destička, kde jsou připájeny kablíky vedoucí od hlavního kondenzátoru blesku, na kterém je několik set voltů. Při vylomení drátová spoušť zkratovala toto napětí někam buď do DC-DC zdroje nebo přímo do power drive desky, což i vysvětluje ten záblesk při pádu a brutálně vystřelený obvod. Nikon elektronika je tedy zřejmě vypálená, na tomto poli musím ještě udělat nějaký výzkum. Rozhodl jsem se zjistit, než budu pokračovat dál, zda vůbec funguje digitální snímací část. Proměřoval jsem ji a zjistil jsem, že zdroj pro standby napětí 3,3V funguje, tak jsem si na příslušnou součástku připájel tenký drátek a dotkl se signálu DSC_ON na konektoru mezi Fuji a Nikonem. S3Pro povstal z popela jak terminátor :-)) (pouze kostra s mozkem a bez obalu) a ohlásil se pípnutím. Pípnutí vyvolalo euforii, protože to znamenalo, že mikroprocesor nějak žije. Tak jsem jednou rukou držel spínač hlídající dvířka karty (v rozloženém stavu pochopitelně nebyl sepnutý) a znovu aktivoval signál DSC_ON. Na displeji se po chvíli rozsvítilo Date and time not set. A už bylo jasné, že Fuji část masakr přežila a v troskách skončil jen Nikon. Tak jsem si hrál s menu a chtěl vyzkoušet i live view, jestli poleze něco ze snímače. Jenže po aktivaci LV se foťák seknul a i po odpojení DSC_ON zůstal zapnutý, po chvíli ale zaúřadoval watchdog, foťák několikrát pípnul a vypnul se. Zřejmě se snažil komunikovat s Nikon částí ohledně závěrky, jenže od Nikonu pochopitelně žádná data nepřicházela. Takže teď zbývá sehnat Nikonskou elektroniku a foťák snad pojede úplně :-).
V zapnutém stavu, omluvte nízkou kvalitu, fotil jsem jednou rukou bez blesku, aby bylo něco vidět na displeji a druhou rukou držel tenoučký drátek na konektoru:
|