Řízení montáže S-W SynScan z PC PDF Print E-mail

Montáže s řídícím systémem SynScan od firmy Sky-Watcher používají ruční ovladač s mikrokontrolérem PIC, který vysílá povely montáži co má dělat na základě toho, co si kdo vybere v menu. Ve vlastní montáži je logika pro řízení motorů, která komunikuje s ovladačem. Dále je v montáži spínaný zdroj, který z 12V napájení vytváří zhruba 30V pro napájení motorů. Každý motor má svůj mikrokontrolér (také PIC), který spíná tranzistory v můstku, ke kterému je motor připojen.

Ruční ovladač s montáží komunikují obousměrně pomocí sériové linky, která je třívodičová - TXD, RXD a GND. Jedná se o RS-232C s úrovněmi TTL. Vzhledem k tomuto faktu se přímo nabízí možnost připojení PC přímo k montáži bez účasti ručního ovladače, jelikož z HW hlediska potřebujeme pouze převodník RS-232C/TTL jako je např. MAX232.

Je pak možné plně ovládat montáž např. z PC planetária, při fotografování jdou automatické posuvy při fotografování mozaiky apod. Hlavně je ale možné plně a plynule řídit rychlost motorů (vhodné např. při sledování satelitů montáží), příp. pro větší přesnost možnost ustavení GOTO systému na víc než tři hvězdy...

PC řízení montáže má i další podstatnou výhodu, a sice dálkové řízení montáže a to jak např. po ethernetu, ale usnadňuje i pozorování, kdy ovládáme montáž přes PC pomocí bezdrátového gamepadu a nehrozí žádné vytržení kabelu, zakopnutí apod.

Druhá, podstatně důležitější část je SW, jelikož např. PC planetária neumí s montážemi přímo komunikovat. Naštěstí je zde EQMOD, což je ASCOM ovladač pro SynScan montáže. Tento ovladač umožňuje úplné řízení montáže a podporuje i vše, co bylo výše uvedeno.

Jeho součástí je i diagnostický SW, kde si můžeme přímo určovat parametry montáže, dále modul pro fotografování mozaiky, modul pro ovládání pomocí gamepadu apod.

 

Potřebujeme se tedy v první řadě připojit k montáži a k tomu máme celkem tři způsoby:

  1. Použijeme vlastní převodník RS-232C/TTL, dá se buď koupit, za pár korun postavit, nebo za ho za rozumnou cenu pro pár lidí z astro fóra vyrobil Martin Kimr, podrobnosti zde, zde a zde
  2. Pokud máme SynScan ovladač s verzí FW 3.x (tedy "nový" typ) je situace jednoduchá, připojíme sériový kabel z PC do ovladače a v menu ovladače vybereme volbu pro přímý průchod sériové linky (pouze přes interní převodník RS-232C/TTL)
  3. Poslední volba je pro ty, co mají ovladač s FW 2.x (jako např. já), pak se dá upravit vnitřek ovladače pomocí jednoduchého obvodu a přepínače (tedy to, co je v nových ovladačích řešeno SW), kdy se sériová data z interního převodníku úrovní neposílají do mikrokontroléru ovladače, ale přímo do montáže, více zde

 

Nakonec si můžeme uvést přehled toho, co nám EQMOD umožňuje:

  • Ovládání montáže z jakéhokoliv SW podporujícího ASCOM platformu
  • Možnost najíždění montáže na objekt s přesností 0,144" (samozřejmě pokud nám to montáž umožňuje, např. H-EQ5 a EQ6 ano)
  • Rychlost pohybu montáže nastavitelná mezi 1x až 800x siderické rychlosti
  • Spirálové vyhledávání objektu
  • Možnost ustavení na 1 nebo N hvězd
  • Podpora joysticků a gamepadů pro ovládání montáže
  • Podpora GPS přijímačů pro zjištění aktuální polohy a času
  • Korekce periodické chyby montáže s proměnnou rychlostí (VS-PEC)
  • Možnost nastavení limitů pro zamezení nárazu dalekohledu nebo vybavení do stativu montáže
  • Snadná možnost uvedení dalekohledu do výchozí polohy
  • Rychlost nastavitelná na siderickou, siderickou s PEC, měsíční, sluneční a uživatelskou (jak v rektascenzi, tak i v deklinaci)
  • Pointace přes datový interface, není třeba připojovat další kabel do autoguider portu
  • Oddělené nastavení pointační rychlosti pro RA i DEC
  • Lokalizace uživatelského rozhraní

 

Dále je třeba stáhnout si a nainstalovat EQASCOM ovladač, nakonfigurovat jej a můžeme fungovat :-)

Potřebné soubory je možné stáhnout přímo ze stránek projektu EQMOD, kde jsou aktuální verze nebo zde na mých stránkách, kde se snažím udržovat mirror aktuálních verzí.

 
Jsi návštěvník číslo [CNW:Counter]

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko