Modrý filtr
Modrý filtr PDF Tisk Email
seznam článků
Modrý filtr
Aktualizace 7.1.2011
Všechny strany

Podíváme se na použití modrého konverzního filtru (konkrétně Cokin P021, tedy 80B) pro použití při fotografování v noci. Můžeme se setkat s názorem (a který se dost často vyskytuje), že v digitální fotografii není nutné filtry nasazované na objektiv používat, že vše doděláme při zpracování. Ona to není až tak docela pravda, kromě polarizačního a infračerveného filtru využijeme i barevné konverzní filtry.

A proč tedy jejich efekt nemůžeme nasimulovat až v PC? Vlastně můžeme, ale... Problém je hlavně při fotografování v noci, kde převažuje osvětlení sodíkovými výbojkami s oranžovým světlem. Pokud tedy nastavíme nějaké expoziční parametry, zjistíme, kam až můžeme zajít, aniž by nastal přepal. Problém ale je, že vzhledem k sodíkovým výbojkám se zejména červený kanál saturuje až nepříjemně rychle a pokud budeme chtít tahat detaily ze stínů a navíc budeme vyvažovat bílou, tak se nám buď nepříjemně projeví nedostatečně exponovaný modrý kanál, příp. stíny nebudou proexponovány.

Ale pokud na objektiv nasadíme modrý konverzní filtr, dojde jeho působením k zeslabení červených složek spektra, v důsledku čehož můžeme zvětšit expozici, neboť zabráníme přepalům v červeném a zeleném kanálu.

A nyní přejděme od teorie k praxi, následující fotky jsem pořídil z balkónu na citlivosti ISO 100, 200 a 400. Expoziční čas byl 30s a použil jsem objektiv Pentacon 50/1,8 zacloněný na f/8. Foťák byl Fuji S3Pro.

Bohužel nad přechodem je bílá lampa, která to pere přímo do objektivu, ale výsledky jsou výmluvné, všimněte si zejména parkoviště a chodníku vlevo dole (je tam taková ta načervenalá zámková dlažba s některými šedými kostkami) a trávy dole na trávníku.

Snímky jdou v pořadí modrý filtr, bez filtru a třetí je snímek bez filtru se shodným nastavením RAW konvertoru jako snímek s filtrem pro demonstraci expozičního rozdílu, tedy o kolik nám modrý filtr dovolí natáhnout expozici. Všimněte si i přeexponovaného obrazu bílé lampy, s filtrem je výrazně menší.

 

ISO 100:

_DSCF0013.jpg _DSCF0018_1.jpg _DSCF0018_2.jpg

 

 

ISO 200:

_DSCF0014.jpg _DSCF0017_1.jpg _DSCF0017_2.jpg

 

 

ISO 400:

_DSCF0015.jpg _DSCF0016_1.jpg _DSCF0016_2.jpg

  
Jsi návštěvník číslo [CNW:Counter]

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko