Meopta Stigmar TVX 50/0,75 PDF Print E-mail

Rozhodl jsem se vyzkoušet zajímavý objektiv Meopta Stigmar TVX 50/0,75. Díky extrémní světelnosti se naskýtá jeho použití na astrofoto ve spojení s kamerami s malými snímači obrazu.

 

Objektiv nemá clonu a byl původně určen ke snímání rentgenových snímků, jako záznamové zařízení sloužil vidikon. Vzhledem k extrémní světelnosti a stáří objektivu 20let+ od něj nečekám žádné zázraky. A zároveň se dá očekávat i VELMI malá hloubka ostrosti.

Jako snímací zařízení jsem použil poněkud netradiční kameru, a sice stacionární průmyslový snímač čárových kódů Datalogic Matrix 400, což je ČB kamera s rozlišením 1600x1200.

Objektiv postrádá i ostřící mechanismus, zaostřoval jsem proto ručně posuvem snímaného objektu.

Použitý snímač čárových kódů používá objektivy s C-mount závitem, který však objektiv nemá a jeho zadní část s poslední čočkou je větší než je průměr C-mount. Proto byla zadní čočka objektivu vzdálena asi 1cm od snímače obrazu, což může zkreslovat výsledky - původní zařízení pro snímání rentgenových snímků bylo navrženo s pevným zaostřením a zadní čočka objektivu byla napláclá skoro až na snímací část vidikonu.

 

Objektiv vypadá takto:

 

 

Objektiv je možné rozebrat na dvě části pouhým vyšroubování zadní skupiny čoček:

 

 

 

A nyní se dostáváme k testu objektivu, takto vypadala testovací sestava:

 

 

 

A samotná kamera:

 

Detail snímače obrazu:

 

Všimněte si dvou LED nahoře a dole - tyto mají zajímavou funkci. Protože kamera používá manuálně ostřené objektivy, jde snímač přepnout do zaostřovacího režimu, kdy tyto dvě modré LED promítají objektivem na horní a sponí hranici zorného pole takové dva obrazce, jsou to takové kosočtverce přeškrtnuté lomenou tmavou čárou (ne, není to známý sprostý znak :-)) a pro počáteční nastavení točíme ostřícím kroužkem objektivu, dokud nemáme tyto obrazce ostře zobrazeny. Pro přesné nastavení zaostření ale slouží konfigurační software, který umožňuje zobrazit jednu řádku snímače v reálném čase ve formě sloupcového grafu, kde na ose x je pozice pixelu v řádku a na ose y je hodnota konrétního pixelu.

 

Pro test jsem použil testovací kartu, na které byl natisklý čárový kód:

 

Snímač používá interní osvětlovací jednotku, která je umístěna kolem objektivu, vzhledem k velikosti tohoto objektivu ji ale z pochopitelných důvodů nebylo možno použít. Je možné použít i externí osvětlovací jednotky připojené ke snímači, ale žádnou takovou jsem neměl k dispozici.

Pro osvětlení jsem tedy použil baterku Romisen RC-K4 s Cree modulem (ano, je to ta z dealextreme, kterou přinesl Ježíšek z Hong-Kongu :-))

 

 

A nyní výsledky - ano, dle očekávání se mi při testu na plnou díru udělalo nevolno. Objektiv jsem tedy ještě zaclonil na 4 a 2cm. U všech snímků jsem parametry kamery nastavil aby to bylo tak nějak, šlo jen o kresbu objektivu.

 

Zde je test s osvětlením baterkou (na klik plné rozlišení z kamery):

Bez clony:

 

Clona 4cm:

 

Clona 2cm:

 

 

A nakonec test bez osvětlení, zesílení kamery bylo vysoké, proto ten šům:

Bez clony:

 

Clona 4cm:

 

Clona 2cm:

 

 

Závěr z testů je asi takový, že na hvězdy to s největší pravděpodobností bude stát za ho.... Zacloněním se ztrácí výhoda vysoké světelnosti, ale stejně to někdy vyzkouším :-)).

 
Jsi návštěvník číslo [CNW:Counter]

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko