Upravená chlazená TV kamera PDF Tisk Email
seznam článků
Upravená chlazená TV kamera
Aktualizace 4.9.
Aktualizace 8.9.
Všechny strany

Po tom, co jsem prozkoumal stránky astrokolegy MP z astro fóra, zejména tuto, rozhodl jsem se také si upravit citlivou ČB TV kameru (ČB proto, že jednak je citlivější než barevná verze a druhak proto, že kamera má pixely jen o málo menší než Canon 350D, takže pro barevné snímky je ČB verze s barevnými filtry je z hlediska rozlišení detailů lepší).

Rozhodl jsem se pro variantu s vlastním zdrojem -8V, aby to bylo nejjistější a vyhnul jsem se tak případnému dalšímu budoucímu laborování, předělávání desek...

Zde je pár zábavných fotek ze stavby (pro šťouravé - těch pár klasických odporů je tam proto, že mi z GM nějak "zapomněli" poslat objednané SMD, tak jsem musel využít šuplíkových zásob - jet přes půl Prahy pro odpory za několik Kč nebo si je nechávat poslat za asi 180Kč se mi nezdá jako nejrozumnější nápad :-)):

 

 

 

A detail snímače obrazu:

 

Po sestavení a ověření funkčnosti jsem se rozhodl přidělat chlazení peltierovým článkem. Coby chladič posloužil procesorový chladič ze starého PC a chladící "prst" vyrobil Martin Kimr. Pro zdar celé operace bylo třeba vypájet snímač, vložit chladič a snímač zapájet zpět. Vzhledem k tomu, že snímač má malou rozteč vývodů, tak jsem nemohl použít odpájecí hrot a musel jsem snímač opatrně vyndat za pomocí horkého vzduchu z odpájecí stanice. Naštěstí se zdá, že přežil bez úhony.

 

 

 

Nedávno mi Ra z astro fóra vyrobil destičku s C-mount závitem, takže až bude trochu času, tak kameru zadělám do krabičky, přidělám destičku se závitem a kameru otestuji s optikou. Pro digitalizaci používám USB zařízení DVC100 od Pinnacle (poslední, které neposílá do PC MPEG), bohužel ale má rozlišení jen 720*576 místo 768*576.

 

 


 

Dnes jsem našel trochu času a jelkož už jsem sehnal dlouhé šrouby (M2x40), pohnul jsem s kamerou :-) Šrouby jsem přidělal k destičce se závitem a na šrouby nasadil a připevnil vlastní kameru.

 

 

 

 

 

 

Pak jsem přes redukci ("kus" okulárového výtahu, který má T2 závit) na kameru nasadil objektiv Pentacon 50/1.8 a jal se kameru vyzkoušet.

 

 

 

No a výsledek s expoziční dobou 1/50s je zde :-)

 

Pak jsem vyzkoušel přepínání AGC/MGC, ruční řízení zesílení a dlouhé expozice - vše jede jak má :-) Zjistil jsem ale jeden problém - SW od Martina Myslivce, který umí automaticky z videosignálu vybírat exponované snímky dlouhým časem toto umí pouze v rozlišení plného PALu. Ovšem můj digitizér umí jen zprasené rozlišení 720x576 (kdy pochopitelně nejsou v obrazu zachovány poměry stran a musí se horizontálně interpolovat nahoru) místo 768x576, tak jsem tuto volbu nemohl využít a snímky z uloženého videa vybíral ručně. Asi si dokážete představit, že pri expoziční době 4s a 25fps je to pěkná pruda... Aktualizace: Martin mi poskytl zdrojový kód programu, takže už automatický výběr snímku funguje spolehlivě :-)

 

Zatím jsem nezkoušel efekt chlazení a snímání oblohy - bez krabičky zatím nemám jak přidělat kameru na montáž, takže ve slabě osvětlené místnosti jsem používal max 4s exp. čas, clonu f/16, MGC a zesílení na minimu. Až bude krabička, kameru otestuju na obloze (a dnes je stejně zataženo...).

 


Tak už konečně mám kameru v krabičce, teď jen už ji mít kdy otestovat...

 

 

 

Vnitřek kamery:

 

Panel: vpravo jsou napájecí konektory, horní je pro kameru, spodní pro chlazení. Vlevo od nich se ve spodní řadě nachází hlavní vypínač, přepínač délky expozice a potenciometr ručního řízení zesílení. Nahoře je přepínač AGC/MGC (automatické/ruční řizení zesílení) a LED indikující stav kamery - červená bliká během činnosti, při dlouhých expozicích svítí žlutá a zhasíná v okamžiku vyčítání snímku. Zelená bliká při změně expoziční doby.

 

A pohled na snímač skrz objektiv:

 

 

 

 

Dále jsem otestoval chlazení při 90s expozici (MGC a zesílení na minimu), kamera byla na stole za dne v osvětlené místnosti, takže to není úplný dark, ale nějakou vypovídací hodnotu má:

 

Bez chlazení:

 

A s chlazením:

 

 

Ze snímků je patrné, že jsou přeostřené, budu muset stáhnout ostření v ovladači digitizéru.

 

Dále je v plánu zpětnovazební chlazení řízené mikroprocesorem, do krytu kamery dám inverzní červeně podsvícený displej 1x16 znaků pro zobrazení aktuální a nastavené teploty a příslušná tlačítka.

Pak případně ovládání kamery z PC přes USB, ale pro základní funkci se dá používat už tak, jak je teď :-)

 

 
Jsi návštěvník číslo [CNW:Counter]

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko