Nejčtenější články
- Jižní Čechy
- Programovatelný časovač
- Upravená chlazená TV kamera
- Úprava Canon 350D - chlazení peltierovým článkem a amp-off modifikace
- Oprava Fujifilm S3Pro
- Nádraží v Šumperku
- Webkamera
- Jeseníky
- Světelné znečištění v ČR
- Rešovské vodopády
- Řízení montáže S-W SynScan z PC
- Hlavní nádraží v Praze
- Noční krajina
- Zábřeh na Moravě
- Star trails
- Satelitní přijímač meteosnímků
- Architektura
- Automatické sledování satelitů
- Modrý filtr
- Ostatní noční foto
- Test M42 objektivů na S3Pro
- Lokomotivní depo a nádraží Šumperk
- Soligor 300/5,5
- NaVyBat
- Architektura
Hledání
Přihlašte se
Modrý filtr |
Podíváme se na použití modrého konverzního filtru (konkrétně Cokin P021, tedy 80B) pro použití při fotografování v noci. Můžeme se setkat s názorem (a který se dost často vyskytuje), že v digitální fotografii není nutné filtry nasazované na objektiv používat, že vše doděláme při zpracování. Ona to není až tak docela pravda, kromě polarizačního a infračerveného filtru využijeme i barevné konverzní filtry. A proč tedy jejich efekt nemůžeme nasimulovat až v PC? Vlastně můžeme, ale... Problém je hlavně při fotografování v noci, kde převažuje osvětlení sodíkovými výbojkami s oranžovým světlem. Pokud tedy nastavíme nějaké expoziční parametry, zjistíme, kam až můžeme zajít, aniž by nastal přepal. Problém ale je, že vzhledem k sodíkovým výbojkám se zejména červený kanál saturuje až nepříjemně rychle a pokud budeme chtít tahat detaily ze stínů a navíc budeme vyvažovat bílou, tak se nám buď nepříjemně projeví nedostatečně exponovaný modrý kanál, příp. stíny nebudou proexponovány. Ale pokud na objektiv nasadíme modrý konverzní filtr, dojde jeho působením k zeslabení červených složek spektra, v důsledku čehož můžeme zvětšit expozici, neboť zabráníme přepalům v červeném a zeleném kanálu. A nyní přejděme od teorie k praxi, následující fotky jsem pořídil z balkónu na citlivosti ISO 100, 200 a 400. Expoziční čas byl 30s a použil jsem objektiv Pentacon 50/1,8 zacloněný na f/8. Foťák byl Fuji S3Pro. Bohužel nad přechodem je bílá lampa, která to pere přímo do objektivu, ale výsledky jsou výmluvné, všimněte si zejména parkoviště a chodníku vlevo dole (je tam taková ta načervenalá zámková dlažba s některými šedými kostkami) a trávy dole na trávníku. Snímky jdou v pořadí modrý filtr, bez filtru a třetí je snímek bez filtru se shodným nastavením RAW konvertoru jako snímek s filtrem pro demonstraci expozičního rozdílu, tedy o kolik nám modrý filtr dovolí natáhnout expozici. Všimněte si i přeexponovaného obrazu bílé lampy, s filtrem je výrazně menší.
ISO 100:
ISO 200:
ISO 400:
Nafotil jsem ještě jednu sadu testovacích snímků. Opět FujiFilm S3Pro a Pentacon 135/2,8. Každá expozice je 30s a f/5,6.
Snímky jdou za sebou v pořadí: 1) Snímek bez filtru a s nulovým nastavením RAW konvertoru 2) Snímek s modrým filtrem a nulovým nastavením RAW konvertoru 3) Snímek bez filtru s vyvážením bílé podle tohoto snímku 4) Snímek s modrým filtrem s vyvážením bíle podle snímku bez filtru pro demonstraci rozdílu 5) Snímek bez filtru s vyvážením bíle podle snímku s filtrem 6) Snímek s modrým filtrem a vyvážením bílé podle tohoto snímku pro demonstraci rozdílu opačným směrem 7) Snímek bez filtru s nastavením RAW konvertoru za účelem dosažení maxima ze snímku 8) Snímek s modrým filtrem s nastavením RAW konvertoru za účelem získání maxima ze snímku
Ve všech případech byla bílá vyvažovana na prakticky stejné místo a u posledních dvou snímků a u vyšších citlivostí je vidět veliký dynamický rozsah S3Pro ve světlech, kdy po SW stažení expozice o 4EV (víc bohužel RAW konvertor neumí) je snímek docela ucházející.
ISO 100:
ISO 200:
ISO 400:
ISO 800:
ISO 1600: |