Nejčtenější články
- Jižní Čechy
- Programovatelný časovač
- Upravená chlazená TV kamera
- Úprava Canon 350D - chlazení peltierovým článkem a amp-off modifikace
- Oprava Fujifilm S3Pro
- Nádraží v Šumperku
- Webkamera
- Jeseníky
- Světelné znečištění v ČR
- Rešovské vodopády
- Řízení montáže S-W SynScan z PC
- Hlavní nádraží v Praze
- Noční krajina
- Zábřeh na Moravě
- Star trails
- Satelitní přijímač meteosnímků
- Architektura
- Automatické sledování satelitů
- Ostatní noční foto
- Modrý filtr
- Test M42 objektivů na S3Pro
- Lokomotivní depo a nádraží Šumperk
- Soligor 300/5,5
- NaVyBat
- Architektura
Hledání
Přihlašte se
PVO Brdy |
V sobotu 6.8.2011 jsem byl na vyhlídkovém letu nad západním okolí Prahy a tak mi neunikla ani bývalá PVOS základna v Brdech, přezdívaná Klondajk. Základna byla postavena počátkem 80. let 20. století (uvedení do bojové pohotovosti v roce 1985) a byl tam umístěn tříkanálový protiletadlový raketový systém S-200, v kódu NATO přezdívaný SA-5 Gammon (dislokovány zde byly tři protiletadlové raketové oddíly - 17., 18. a 19. plro spadající pod 71. plrb). Jedná se o systém dlouhého dosahu určený pro ničení vzdušných prostředků nepřítele v podmínkách aktivního i pasivního rušení. Dosah se pohybuje dle verze od 150 do 300km a dosah ve výšce od 20 do téměř 41km.
Pro zajímavost PLŘS měří na délku téměř 11m, průměr je 86cm (bez řídících ploch) a váží buď 7100 nebo 8000kg (dle verze) a má dvoustupňový motor (první stupeň je poháněn tuhým palivem, druhý stupeň využívá kapalné palivo s okysličovadlem). Bojová hlavice váží 217kg a střela letí rychlostí přesahující 4M. Střelu mám vyfocenou (VHÚ v Lešanech), jedná se o tento článek, resp. příslušné foto je zde.
Systém sestává z následujících částí:
Tři vysoké rampy s nájezdy viditelné na fotografiích sloužily pro naváděcí radiolokátory 5N62V a ke každé byl přiřazen systém šesti odpalovacích zařízení 5P72V. Celkem tedy bylo připraveno (nebo spíše mohlo být připraveno) 18 střel. Pro vyhledání cílů sloužil radar P-14 ve spojení s radiolokačním výškoměrem PRV-17. Cíle mohly být i dodávány z automatizovaného systému velení (ASV) SENĚŽ-E přes radioreléový spoj 5Ja62 Cykloida. Velitelské stanoviště 71. plrb sídlilo v Drnově u Slaného.
Z části základny je dnes fotovoltaická elektrárna.
Detailní popis je možné najít zde a popis podobné základny u Rapotic u Brna (s dvoukanálovým PLRK S-200) zde.
Pokud byste si chtěli vyzkoušet střelbu systémem S-200, je k dispozici výborný SAM simulátor a zde je možné se podívat na video - jedná se o sestřel dvou F-14 nukleární střelou 5V28N (V880N).
Sigma SD10 a Sigma 24-70/2,8. Na kvalitu fotografií moc nehleďte, slouží pouze pro dokumentační účely :-) |